Fall Sport Coaches

List of 6 items.

  • Cross Country

    Varsity Boys and Girls Cross Country
    Head Coach – Chad McDaniel
    Assistant Coaches
    Chris Yoder, Josh Smith, Robert Holmes, Brittany Coxhead '13, Laura Breslin '11, Ann Cousins, Christian Brook

    Middle School Cross Country
    Head Coach –Sean Nestor
    Assistant Coaches
    Mitchell Mayfield, Orlena Encinas, Libby Sedgwick, Kathryn Lanyon, John Creed
  • Football

    Varsity Football
    Head Coach – Franklin Pridgen
    Assistant Coaches
    Candler Baxley, Marc Khedouri, Chip Myrick, Chris Paroli, Lee Rider, Dawson Zimmerman, Tom Moak
    Community Coaches
    Andrew Frerking '11, Stanley Davenport

    Junior Varsity Football
    Head Coach – Lee Rider
    Assistant Coaches
    James Gregory, Luke Johnson
    Community Coaches
    Rusty Bennett, Andrew Frerking '11

    Middle School Football
    Head Coach – Connor Breslin '11
    Assistant Coaches
    Dawson Zimmerman, Eric Damm, Todd Ashley, Davis Brown '10, Josh Tolman '10
  • Football Cheerleading

    Varsity Football Cheerleading
    Head Coach – Fiona Owen '03
    Assistant Coaches
    Emily Zavitz

    Junior Varsity Football Cheerleading
    Head Coach – 
    Assistant Coach
    Emma Grace Burns

    8th Grade Football Cheerleading
    Head Coach - Kristie Onorato
    Assistant Coach
    Tish Buzby




  • Middle School Tennis

    Middle School Tennis
    Head Coach – Elizabeth Ables
    Assistant Coach
    Chuck Stevens
    Community Coach
    Kathy Merrill
  • Softball

    Varsity Softball
    Head CoachMary Blalock '04
    Assistant Coaches
    Greg Lisson, Whitley Denney
    Community Coach
    Brittani Houghton

    JV Softball
    Head Coach - Brian Krehmeyer
    Assistant Coach
    Ashley Kuehne
    Program Coordinator
    Mary Blalock '04

    Middle School Softball
    Head Coach - Glenn Archer
    Assistant Coach
    Lindsey Castleberry
    Program Coordinator
    Mary Blalock '04
  • Volleyball

    Varsity Volleyball
    Head Coach – Ted Russell
    Assistant Coaches
    Maggie Smith '11, Ken Connor

    Junior Varsity Volleyball
    Head Coach – Andy Randrup
    Assistant Coach
    Kristen Kroening

    8th Grade Volleyball
    Head Coach - Ellen Paroli
    Asst. Coach:  Di Brown

    7th Grade Volleyball
    Head Coach- Guillermo Vallejo
    Asst. Coach:  Joseph Cooper
    • Paw with Wes_2016

Winter Sport Coaches

List of 4 items.

  • Basketball

    Varsity Boys Basketball
    Head Coach – Jeremy Oliver
    Assistant Coaches
    Ryan Hodges, Eric Damm

    Varsity Girls Basketball
    Head Coach – Carolyn Blackman '06
    Assistant Coaches
    Ellen Riggins
    Community Coach
    Rebecca Lightfoot, Lio Gedeon

    Junior Varsity Boys Basketball
    Head Coach – Patrick Hughes
    Assistant Coach
    Will Kimberlin
    Community Coach
    Andrew Frerking '11

    Junior Varsity Girls Basketball
    Head Coach – Lindsey Castleberry
    Assistant Coach
    Brittany Stevens '13

    8th Grade Boys Basketball
    Head Coach – Sean Nestor
    Assistant Coach 
    Dru Phillips, Chet Popelka

    8th Grade Girls Basketball
    Head Coach – Kathleen Shade
    Assistant Coach
    Ellie Burns
    Community Coach
    Doug Register

    7th Grade Boys Basketball
    Head Coach – Dean Jackson
    Assistant Coach
    Adonnis Jules

    7th Grade Girls Basketball
    Head Coach – Drew Blackman
    Assistant Coach
    Clifton Johnson

  • Basketball Cheerleading

    Varsity Basketball Cheerleading
    Head Coach – Jennifer Pinkett Smith
    Assistant Coach
    Naomi Francois

  • Swim and Dive

    Varsity Swim and Dive

    Assistant Coaches
    Eric Thomas
    Community Coaches
    Jonathan Nye, Susan Brooks

    Middle School Swim and Dive
    Head Coach – Alex O'Donnell '06
    Assistant Coaches
    Shannon Smith, Megan Rappe, Leslie Stuart
    Community Coaches
    Susan Brooks, Jonathan Nye
  • Wrestling

    Varsity Wrestling

    Assistant Coach - Dennis Stromie
    Community Coach - Rhett Delk '13

    Junior Varsity Wrestling
    Head Coach – Matthew Means

    Middle School Wrestling
    Head Coach – Michael Tablada
    Assistant Coach - Josh Smith

Spring Sport Coaches

List of 6 items.

  • Baseball

    Varsity Baseball

    Assistant Coach
    Michael Mann
    Community Coaches
    Matthew Plate, Brett Denney

    Junior Varsity Baseball
    Head Coach – Jack Van Der Sluys
    Assistant Coaches
    Robert Holmes, John Creed

    Middle School Baseball
    Head Coach – Wally Wallace
    Community Coaches
    Dan Cardwell '10, Dave Schilling, Adam Workman '10
  • Golf

    Varsity Boys Golf
    Head Coach –
    Assistant Coach - Kelly Weatherly

    Varsity Girls Golf
    Head Coach
    Cameron Alexander
    Assistant Coach
    Ryan Hodges

    Junior Varsity Boys Golf
    Head Coach – Kelly Weatherly

    Junior Varsity Girls Golf
    Head Coach - Ryan Hodges
  • Lacrosse

    Varsity Boys Lacrosse
    Head Coach – Connor Breslin '11
    Assistant Coach
    Davis Brown '10
    Community Coach
    Malcolm Anderson

    Varsity Girls Lacrosse
    Head Coach – Leslie Stuart
    Community Coaches
    Julie LaFramboise
    Scott Schroer '10

    Junior Varsity Boys Lacrosse
    Program Coordinator – Connor Breslin '11

    Junior Varsity Girls Lacrosse
    Program Coordinator – Leslie Stuart
    Community Coach
    Darcy Copeland

    Middle School Boys Lacrosse
    Head Coach – Chris Paroli
    Community Coach
    Tim Trockenbrot
    Program Coordinator
    Connor Breslin '11

    Middle School Girls Lacrosse
    Head Coach – Ame Conley
    Program Coordinator
    Leslie Stuart
     
     
  • Soccer

    Varsity Boys Soccer
    Head Coach – Guillermo Vallejo
    Assistant Coach
    Joe Tamel

    Varsity Girls Soccer
    Head Coach – Glenn Archer
    Assistant Coaches
    Rich Billing, Andy Randrup, Nicole Galvin, Ellie Burns

    Junior Varsity Boys Soccer
    Head Coach – Dawson Zimmerman
    Assistant Coach
    Andrew Blackburn

    Middle School Boys Soccer
    Head Coach - Todd Ashley
    Assistant Coach
    Will Kimberlin

    Middle School Girls Soccer
    Head Coach – Nicole Galvin
    Assistant Coach
    Ann Barnett
  • Track and Field

    Varsity Boys and Girls Track and Field

    Assistant Coaches
    Chip Myrick,  Isiah Hill, Brittany Stevens '13, Chris Yoder

    Middle School Track and Field
    Head Coach – Dean Jackson
    Assistant Coaches
    Sarah Peebles, Shannon Smith, Kathryn Lanyon, Whitney Martinez, Laura Breslin '11, Jeremy Oliver
    Community
    Darien Sykes
  • Varsity Tennis

    Varsity Tennis

    Assistant Coach
    Nathan Gravlee
    Community Coach
    David Stolle