Fall Sport Coaches

List of 5 items.

  • Cross Country

    Varsity Boys and Girls Cross Country
    Head Coach – Chad McDaniel
    Assistant Coaches
    Chris Yoder, Josh Smith, Robert Holmes, Megan Lisson, Brittany Stevens '13, Laura Breslin '11, Will Kimberlin

    Middle School Cross Country
    Head Coach – Libby Sedgwick
    Assistant Coaches
    Mitchell Mayfield, Orlena Encinas, Lidia Zamora, Sean Nestor, Kathryn Lanyon, Ellie Burns
  • Football

    Varsity Football
    Head Coach – Franklin Pridgen
    Assistant Coaches
    Candler Baxley, Marc Khedouri, Chip Myrick, Chris Paroli, Lee Rider, Dawson Zimmerman, Tom Moak
    Community Coaches
    Andrew Frerking '11, Stanley Davenport

    Junior Varsity Football
    Head Coach – Chris Paroli
    Community Coaches
    Rusty Bennett, Andrew Frerking '11

    Middle School Football
    Head Coach – Connor Breslin '11
    Assistant Coaches
    Dawson Zimmerman, Eric Damm, Todd Ashley, Davis Brown '10, Josh Tolman '10
  • Football Cheerleading

    Varsity Football Cheerleading
    Head Coach – Fiona Owen '03
    Assistant Coaches
    Alex O'Donnell '06
    Emily Zavitz

    Junior Varsity Football Cheerleading
    Head Coach – Sarah Peebles
    Assistant Coach
    Emma Grace Burns

    8th Grade Football Cheerleading
    Head Coach - Kristie Onorato
    Assistant Coach
    Jessica Eskew




  • Softball

    Varsity Softball
    Head CoachMary Stephenson '04
    Assistant Coaches
    Greg Lisson, Whitley Denney
    Community Coach
    Brittani Houghton

    JV Softball
    Head Coach - Brian Krehmeyer
    Assistant Coach
    Ashley Kuehne
    Program Coordinator
    Mary Stephenson '04

    Middle School Softball
    Head Coach - Glenn Archer
    Assistant Coaches
    Shannon Smith, Lindsey Castleberry
    Program Coordinator
    Mary Stephenson '04
  • Volleyball

    Varsity Volleyball
    Head Coach – Ted Russell
    Assistant Coaches
    Maggie Smith '11, Catherine Penland

    Junior Varsity Volleyball
    Head Coach – Ken Connor
    Assistant Coach
    Andy Randrup

    8th Grade Volleyball
    Head Coach - Abby Holmes
    Asst. Coach:  Ellen Riggins

    7th Grade Volleyball
    Head Coach- Guillermo Vallejo
    Asst. Coach:  Joseph Cooper
    • Paw with Wes_2016

Winter Sport Coaches

List of 4 items.

  • Basketball

    Varsity Boys Basketball
    Head Coach – Jeremy Oliver
    Assistant Coaches
    Ryan Hodges, Eric Damm

    Varsity Girls Basketball
    Head Coach – Carolyn Blackman '06
    Assistant Coaches
    Ellen Riggins
    Community Coach
    Rebecca Lightfoot, Lio Gedeon

    Junior Varsity Boys Basketball
    Head Coach – Patrick Hughes
    Assistant Coach
    Will Kimberlin
    Community Coach
    Andrew Frerking '11

    Junior Varsity Girls Basketball
    Head Coach – Lindsey Castleberry
    Assistant Coach
    Brittany Stevens '13

    8th Grade Boys Basketball
    Head Coach – Sean Nestor
    Assistant Coach 
    Dru Phillips, Chet Popelka

    8th Grade Girls Basketball
    Head Coach – Kathleen Shade
    Assistant Coach
    Ellie Burns
    Community Coach
    Doug Register

    7th Grade Boys Basketball
    Head Coach – Dean Jackson
    Assistant Coach
    Adonnis Jules

    7th Grade Girls Basketball
    Head Coach – Drew Blackman
    Assistant Coach
    Clifton Johnson

  • Basketball Cheerleading

    Varsity Basketball Cheerleading
    Head Coach – Jennifer Pinkett Smith
    Assistant Coach
    Naomi Francois

  • Swim and Dive

    Varsity Swim and Dive

    Assistant Coaches
    Eric Thomas
    Community Coaches
    Jonathan Nye, Susan Brooks

    Middle School Swim and Dive
    Head Coach – Alex O'Donnell '06
    Assistant Coaches
    Shannon Smith, Megan Rappe, Leslie Stuart
    Community Coaches
    Susan Brooks, Jonathan Nye
  • Wrestling

    Varsity Wrestling

    Assistant Coach - Dennis Stromie
    Community Coach - Rhett Delk '13

    Junior Varsity Wrestling
    Head Coach – Matthew Means

    Middle School Wrestling
    Head Coach – Michael Tablada
    Assistant Coach - Josh Smith

Spring Sport Coaches

List of 6 items.

  • Baseball

    Varsity Baseball

    Assistant Coach
    Michael Mann
    Community Coaches
    Matthew Plate, Brett Denney

    Junior Varsity Baseball
    Head Coach – Jack Van Der Sluys
    Assistant Coaches
    Robert Holmes, John Creed

    Middle School Baseball
    Head Coach – Wally Wallace
    Community Coaches
    Dan Cardwell '10, Dave Schilling, Adam Workman '10
  • Golf

    Varsity Boys Golf
    Head Coach –

    Varsity Girls Golf
    Head Coach
    Cameron Alexander
    Assistant Coach
    Ryan Hodges

    Junior Varsity Boys Golf
    Head Coach – 

    Junior Varsity Girls Golf
    Head Coach - Ryan Hodges
  • Lacrosse

    Varsity Boys Lacrosse
    Head Coach – Connor Breslin '11
    Assistant Coach
    Davis Brown '10
    Community Coaches
    Malcolm Anderson

    Varsity Girls Lacrosse
    Head Coach –
    Assistant Coach
    Leslie Stuart
    Community Coach
    Julie LaFramboise, Scott Schroer '10

    Junior Varsity Boys Lacrosse
    Head Coach - Matthew Means

    Junior Varsity Girls Lacrosse
    Head Coach – Leslie Stuart
    Assistant Coaches
    Naomi Francois
    Community Coach
    Darcy Copeland

    Middle School Boys Lacrosse
    Head Coach – Chris Paroli
    Assistant Coach
    Chet Popelka
    Community Coach
    Tim Trockenbrot

    Middle School Girls Lacrosse
    Head Coach – Ame Conley
    Assistant Coach
    Catherine Penland
    Program Coordinator
    Anna Myrick
     
     
  • Soccer

    Varsity Boys Soccer
    Head Coach – Guillermo Vallejo
    Assistant Coach
    Joe Tamel

    Varsity Girls Soccer
    Head Coach – Glenn Archer
    Assistant Coaches
    Rich Billing, Andy Randrup, Nicole Galvin, Ellie Burns

    Junior Varsity Boys Soccer
    Head Coach – Dawson Zimmerman
    Assistant Coach
    Andrew Blackburn

    Middle School Boys Soccer
    Head Coach - Todd Ashley
    Assistant Coach
    Will Kimberlin

    Middle School Girls Soccer
    Head Coach – Nicole Galvin
    Assistant Coach
    Ann Barnett
  • Tennis

    Varsity Tennis

    Assistant Coach
    Nathan Gravlee

    Middle School Tennis
    Head Coach – Elizabeth Ables
    Assistant Coach
    Chuck Stevens
    Community Coach
    Kathy Merrill
  • Track and Field

    Varsity Boys and Girls Track and Field

    Assistant Coaches
    Chip Myrick,  Isiah Hill, Brittany Stevens '13, Erik Thomas, Chris Yoder

    Middle School Track and Field
    Head Coach – Dean Jackson
    Assistant Coaches
    Sarah Peebles, Shannon Smith, Kathryn Lanyon, Whitney Martinez, Laura Breslin '11, Jeremy Oliver
    Community
    Darien Sykes