• WESLEYAN

State Championships

Below is a list of both team and individual state championships awarded to Wesleyan Athletes.

List of 19 items.

  • 2018-2019

    Team
    Softball
    Boys Cross Country
  • 2017-2018

    Team
    Softball
    Girls Basketball
    Girls Track & Field

    Individual
    Meagan Lynch
    Meagan Lynch
    Meagan Lynch
    Track and Field (100m)
    Track and Field (200m)
    Track and Field (Long Jump)

    Callie Davis
    Amaya Register
    Jani Kerr
    Meagan Lynch
    Track and Field (4x100 relay)
    Callie Davis
    Amaya Register
    Sutton West
    Meagan Lynch
    Track and Field (4x400 relay)
  • 2016-2017

    Team
    Girls Basketball
    Girls Soccer
    Girls Golf

    Individual
    William DelkWrestling (152lb)
    Harrison DearthWrestling (120lb)
    Abby GardnerDiving
    Meagan LynchTrack and Field (Long Jump)
    Callie Davis, Sutton West, Meagan Lynch, Mikayla CoombsTrack and Field (4X100m relay)
    Mikayla Coombs, Caroline Gross, Sutton West, Meagan LynchTrack and Field (4X400m relay)
    Elisa YangGirls Golf
  • 2015-2016

    Team
    Girls Tennis
    Boys Soccer
    Boys Track and Field

    Individual
    Abby GardnerDiving
    Elisa Yang Golf 
    Jordan MackTrack and Field (High Jump)
    Clay PatrickTrack and Field (300m Hurdles)
    Tucker Cannon
    Jordan Argilagos
    Jalen Hodges
    Clay Patrick 
    Track and Field (4x400 Relay) 
    Sheridan Davenport
    Sutton West
    Kylie Reed
    Cairo Booker 
    Track and Field (4x400 Relay)
  • 2014-2015

    Team
    Boys Cross Country
    Girls Basketball
    Girls Tennis
    Baseball

    Individual
    Abby GardnerDiving
    Maddie Jones
    Kylie Reed
    Sutton West
    Cairo Booker
    Track and Field (4x400 Relay)
    Elisa YangGolf
  • 2013-2014

    Team
    Girls Cross Country
    Volleyball

    Individual
    Cairo Booker Track and Field (400m)
    Sheridan Davenport
    Jayla Jones
    Kylie Reed
    Cairo Booker
    Track and Field (4x400 Relay)
    Abby Gardner Diving
  • 2012-2013

    Team
    Girls Cross Country
    Girls Basketball

    Individual
     Rhett Delk Wrestling (170lb)
    Charles Mack
    John McCleskey
    Jake Morris
    John Walker
     Track & Field (4x400 Relay)
  • 2011-2012

    Team
    Boys Cross Country
    Boys Swim and Dive
    Girls Basketball

    Individual
    Lauren HallDiving
    Anthony McMurrySwimming (100 Free)
    Timothy Marsh
    Drew Middleton
    Nick Salyers
    Anthony McMurry
    Swimming (400 Relay)
    Landyn DuleyTrack and Field (Triple Jump)
    Katie FrerkingTrack and Field (High Jump)
    Bradley GossettTrack and Field (3200m)
    Cole WarrenTrack and Field (400m)
  • 2010-2011

    Team
    Boys Cross Country
    Boys Swim and Dive
    Girls Basketball
    Boys Tennis

    Individual
    Lauren HallDiving
    Zach HernandezDiving
    Will GregorySwimming (50 Free)
    Anthony McMurrySwimming (100 Free)
    Michael ReynoldsSwimming (500 Free)
    Timothy Marsh
    Chase Bartlett
    Will Gregory
    Anthony McMurry
    Swimming (200 Free Relay)
    Chase Bartlett
    Nick Salyers
    Michael Reynolds
    Anthony McMurry
    Swimming (400 Free Relay)
    Zack RindikWrestling (125lb)
    Wes AyresTrack and Field (Pole Vault)
  • 2009-2010

    Team
    Volleyball
    Boys Cross Country
    Boys Basketball
    Girls Basketball
    Baseball

    Individual
    Lauren HallDiving
    Zach HernandezDiving
    Nick Salyers
    Will Gregory
    Michael Reynolds
    Anthony McMurry
    Swimming (200 Medley Relay)
    Timothy Marsh
    Andrew Sunderman
    Chase Bartlett
    Will Gregory
    Swimming (200 Free Relay)
    Zack RindikWrestling (119lb)
    Josh TollmanWrestling (145lb)
  • 2008-2009

    Team
    Football
    Girls Basketball
    Girls Golf
    Girls Track and Field
    Baseball

    Individual
    Erika RamseyCross Country
    Lauren HallDiving
    Michael DouglasWrestling (171lb)
    Colin GenthertWrestling (160lb)
    Andrew UriaWrestling (215lb)
    Cole WatsonWrestling (189lb)
    Jenna McConnicoGolf
    Erika RamseyTrack and Field (1600m)
    Anne Marie ArmstrongTrack and Field (High Jump)
    Holli WilkinsTrack and Field (Shot Put)
    Chantel Kennedy
    Emily Howell
    Grace Leah Baughn
    Caroline Millar
    Track and Field
    (4x400 Relay)
  • 2007-2008

    Team
    Boys Cross Country
    Volleyball
    Boys Basketball
    Girls Basketball
    Baseball

    Individual
    Colin GenthertWrestling (152lb)
    Kelby SmithWrestling (215lb)
    Anne Marie ArmstrongTrack and Field (High Jump)
    Chantel KennedyTrack and Field (400m)
    Matt GossettTrack and Field (3200m)
  • 2006-2007

    Team
    Boys Cross Country
    Volleyball
    Wrestling

    Individual
    T.J. MitchellWrestling (103lb)
    Anne Marie ArmstrongTrack and Field (High Jump)
  • 2005-2006

    Team
    Boys Cross Country
    Volleyball
    Girls Basketball

    Individual
    Cailtin Reynolds Swimming (200 Free)


  • 2004-2005

    Team
    Volleyball
    Girls Basketball

    Individual
    Meg Reynolds
    Courtney Sanders
    Jenna Worsham
    Caitlin Reynolds
    Swimming
    (400 Free Relay)
    Webb WorthingtonDiving
  • 2003-2004

    Team
    Girls Cross Country
    Girls Basketball

    Individual
    Caitlin ReynoldsSwimming (200 IM and 100 Free)
    Webb WorthingtonDiving
  • 2002-2003

    Team
    Boys Cross Country
    Girls Cross Country

    Individual
    Lauren BlankenshipCross Country
    Cristian DuvallCross Country
    Caitlin ReynoldsSwimming (200 IM and 100 Free)
    Webb WorthingtonDiving
    Cristian DuvallTrack and Field (800m)
  • 2001-2002

    Team
    Boys Cross Country
    Girls Cross Country
    Girls Basketball

    Individual
    Lauren Blankenship  Cross Country
    Cristian DuvallCross Country
    Webb WorthingtonDiving
  • 2000-2001

    Team
    Girls Tennis

    Individual
    Lauren BlankenshipCross Country
    Cristian DuvallCross Country
    Lauren OlsonTrack and Field (800m)