Alumni Athletes

CLASS OF 2016

Jordan Argilagos, Dartmouth College (football)
Andy Archer, Georgia Tech (baseball)
Cairo Booker, Wofford College (basketball)
Ellie Bradach, Washington and Lee University (cross country/track and field)
Tucker Cannon, Mercer University (football)
Sheridan Davenport, Xavier University (track and field)
Jack Greer, Washington College (basketball)
Jalen Hodges, Winthrop University (track and field)
Cedric Lynch, Notre Dame College (football)
Jordan Mack, University of Virginia (football)
Cole Mannion, Holy Cross (football)
Jason Morrison, Georgia College and State University (basketball)
Kevin Stipe, Davidson College (football)
Sophia Strickland, Johns Hopkins University (tennis)
Jordan Weaver, Samford University (football)

CLASS OF 2015

Reggie Bynum, Grinnell College (basketball)
Mary Elizabeth Burke, Georgia Tech (cheerleading)
Caroline Cusick, Georgia Tech (cheerleading)
Lauren Frerking, Georgia Tech (volleyball)
Maddie Frye, Georgia Tech (cheerleading)
Carter Hall, Georgia Tech (baseball)
Jahmai Jones, Los Angeles Angels (baseball)
Kendra Koetter, Georgia Southern University (volleyball)
Nikki McDonald, Elon University; Louisiana Tech (basketball)
Sam McWhorter, Samford University (baseball)
Hope Morgan, Columbus State University (soccer)
Ollis Robinson, LaFayette College (football)
Andrew Sauer, United States Naval Academy (baseball)
Christian Stark, Samford University (football)
Danielle Summers, Rhodes College (basketball)
Tony Taylor, United States Naval Academy (football)

CLASS OF 2014

Grant Colton, Samford University (baseball)
Cort Coxhead, Davidson (soccer)
Keevana Edwards, Stetson; Rollins College (basketball)
Hannah Hoskin, Washington and Lee University (volleyball, track)
Stuart Johnson, Harvard (football)
Trey Mannion, Rhodes College (baseball)
Aaron Smay, Piedmont College (lacrosse)
William Vance, Rhodes College (baseball)
Matt Zimmerman, Berry College (lacrosse)

CLASS OF 2013

Taylor Blackmon, Kennesaw State University (basketball)
Will Clifton, Georgia College and State University (basketball)
Abbey Coppenger, University of Georgia (cheerleading)
Rhett Delk, Washington and Lee University (football, wrestling)
Katie Frerking, Auburn University (basketball)
Brandon Gilliam, Emory and Henry College (football)
Rachel Koch, Vanderbilt University (swimming)
Miles Laughlin, Birmingham Southern College (lacrosse)
Charles Mack, University of Richmond (football)
Jennifer Miller, Texas Christian University (volleyball)
Paige Mosley, Clemson University (basketball)
Brandon Moss, East Tennessee University (baseball)
Jaye Rochell, University of Tennessee (football)
Holly Robertson, Samford University (cheerleading)
Cody Solomon, Washington and Lee University (golf)
Brittany Stevens, Samford University (basketball)
Kendra Talley, Presbyterian College (basketball)
CaraMia Tsirigos, Indiana University (softball)

CLASS OF 2012

Ali Ables, United States Air Force Academy (gymnastics)
Callie Bivings, Georgia Tech (volleyball)
Missy Byrd, United States Air Force Academy (basketball)
Kaelyn Causwell, University of Georgia (basketball)
Sheldon Connor, Georgia Gwinnett College (baseball)
Mason Colquitt, Georgia College and State University (baseball)
Jordan Frazier, Wofford College (basketball)
Bradley Gossett, Furman University (cross country & track)
Lauren Hall, University of Hawaii (diving)
Josh King, Centre College (football)
Anthony McMurry, Florida State University; Texas Christian University (swimming)
Nick Salyers, University of Georgia (swimming)
Shane Smith, United States Military Academy (basketball)
Ben Spears, Mercer University (baseball)
Cole Warren, Furman University (track)
Frank Warren, Georgia Gwinnett College; Georgia Regents University (baseball)
Holli Wilkins, Furman University (basketball)
Zander Yost, United States Naval Academy, Georgia Southern (football)

CLASS OF 2011

David Andrews, University of Georgia (football)
Grace Leah Baughn, Pepperdine (basketball)
Cliff Bell, Birmingham-Southern (football)
Connor Breslin, Birmingham-Southern (lacrosse)
Bobby Chambless, University of Georgia (diving)
Norman Chang, Furman University (tennis)
Andrew Frerking, Baylor (football)
Trey Gregory, Texas Christian University (football)
Will Gregory, University of Georgia (swimming)
Merritt Hall, University of Georgia (football)
Gardner Heaner, Samford (baseball)
Zach Hernandez, University of Florida (diving)
Kyle Karempelis, University of Georgia (football)
Brittany Mitchell, Eckerd College (softball)
Jordan Pope, Wofford (football)
Brinson Porter, Samford (football)
Erika Ramsey, University of Georgia (cross country/track)
McKenzie Stanford, Georgia Southern (soccer)
Michael Reynolds, Cornell (swimming)

CLASS OF 2010

Ian Barnard, Appalachian State (football)
Davis Brown, Sewanee (lacrosse)
Daniel Cardwell, Mercer (baseball)
Haley Collins, UNC Wilmington (volleyball)
Grace Cowart, Covenant College (basketball)
Jimmy Dugal, Birmingham Southern (football)
Christopher Duvall, Wake Forest (soccer)
Bobby Fulton, Hampden-Sydney (lacrosse)
Erin Hall, Wake Forest/College of Charleston (basketball)
Anna Keappler, Eckerd/Berry (volleyball)
Logan Morris, Wofford (basketball)
Anderson Porter, Birmingham Southern (football)
Brandon Ramsey, Lee University (cross country & track)
Griffin Schamp, Birmingham Southern (basketball)
Scott Schroer, Georgia Tech (football)
Devin Stanton, Georgia Tech (baseball)
Kevin O'Leary, Furman; Tennessee (baseball)
Conor Welton, University of Georgia (baseball)
Strother White, Rhodes (baseball)

CLASS OF 2009

Anne Marie Armstrong, University of Georgia (basketball)
Reed Bennett, Rhodes College (soccer)
Barrett Binion, Rhodes College (golf)
Colin Genthert, NC State (wrestling)
Chantel Kennedy, Colorado State; Kennesaw State (basketball)
Josh Parrish, University of Georgia (football)
Andrew Patrick, Virginia Military Institute (football)
Paige Pickert, Furman (soccer)
Brent Pugh, Georgia Southern University (baseball)
Clara Raugei, Mount Holyoke (lacrosse)
J.J. Russell, Presbyterian (football)
Jane Strader, Sewanee, University of the South (soccer)

CLASS OF 2008

Billy Dugal, Southern Methodist University (football)
Derren Evans, Presbyterian (football)
Grayson Garvin, Vanderbilt (baseball)
Matt Gossett, Washington & Lee (running)
Megan Green, University of Georgia (cheerleading)
Josh Johnson, Fordham (football)
Dillon McLaughlin, LaGrange (basketball)
James Ramsey, Florida State ( baseball)
Kevin Ruiz, University of Georgia (baseball)
Betsy Smith, University of Florida (volleyball)
Kelby Smith, The Citadel (wrestling)
Tanner Smith, Clemson (basketball)
Erik Strong, Oglethorpe (basketball)
Samir Tejpaul, Georgetown (football)
Howard "Trey" Thompkins, University of Georgia (basketball)
Ben Tucker, Gordon College (baseball)
Connor Winn. Georgia Tech (baseball)

CLASS OF 2007

Rick Anderson, Georgia Southern University (baseball)
Parker Brunelle,  Florida State University (baseball)
Sarah Delk,  Brown University (basketball)
Kyle Edwards,  Reinhardt College (baseball)
Mary Elston Heaner, Wofford College (tennis)
Kelly Hall,  University of Georgia (cheerleading)
Erin King,  University of South Carolina (cheerleading)
Patrick Luckhurst,  Lynchburg College (lacrosse)
Andy Merlino,  Washington and Lee University (football)
Meg Reynolds,  University of Notre Dame (swimming)
Kip Thompson,  The Citadel (wrestling)
Caiti Troyer,  Trinity University (volleyball)
Alison Watt,  University of Georgia (basketball)
Edward Van Winkle, Presbyterian College (football)

CLASS OF 2006

Steven Brown,  Lehigh University (Football)
Nicole Fenner,  James Madison University (Volleyball)
Holly Humphries,  North Carolina State ((Cheerleading)
Bobby Jackson,  Trinity College (Football)
Chris Jensen,  William and Mary (Baseball)
Adam Johnson,  Eckerd College (Baseball)
Ty Johnson,  Lynchburg College (Baseball)
Lé Lé LeSeur,  Bucknell University (Basketball)
Chip Metzger,   Wheaton (Football)
Tony Plagman,  Georgia Tech (Baseball)
Caitlin Reynolds, Stanford (Swimming)
Robert Watters, Presbyterian (Lacrosse)
Brandon White, Baylor (Cross Country)
Carolyn Whitney, Georgia Southern University (Basketball)
Elise Whitney, Georgia Southern University (Basketball)
Amaris Wilson, Oglethorpe University (Basketball)
Jenna Worsham , Washington and Lee (Swimming)

CLASS OF 2005

Justin Baughn,  Samford University (Football)
Carter Brunelle, Baylor University (Football)
Kate Hausmann,  College of Charleston (Track and Field)
Michael Hutts,  Georgia Tech (Baseball)
Kasey Kaspar, University of Georgia (soccer)
Tyler King, Wheaton University; Baylor University (Football)
Sarah Moye,  College of Charleston (Basketball)
Courtney Sanders,  Davidson College (Swimming)
Quin Watson,  The Citadel (Football)
Webb Worthington,  University of Georgia (Diving)

CLASS OF 2004

Sara Ballard,  Georgia Tech (Diving)
Chad Hall,   Air Force (Football)
Chase Howe,  Coastal Carolina (Football)
Stephen Dodson,  University of Georgia (Baseball)
Nikki Luckhurst,  Tulane University (Basketball)
Harrison Meadows,  Furman (Cross Country and Track)
Mike Pope, Millsaps (Football)
Drew Prehmus,  Hampden-Sydney College (Basketball)
Geoff Rowson,  Wheaton (Football)
Trent Sawyer,  SMU (Football)
Holly Stewart,  Furman (Cross Country, Track)
Alex Walendziak,  Catholic University (Soccer)

CLASS OF 2003

Lauren Blankenship, Samford University (Cross Country, Track)
Brinker Dailey,  Rutgers (Soccer)
Cristan Duvall,  Georgia Tech (Cross Country)
David Jackson,  Stanford University (Football)
Liz McCutcheon,  Appalachian State (Soccer)
Katie Michel,  Appalachian State (Soccer)
Andrew Moore,  Coastal Carolina (Football)

CLASS OF 2002

Brooke Binion,  SMU, Appalachian State (Soccer)
Ryan Gibadlo,  Bridgewater College, Brevard (Basketball)
Jenny Hall,   Florida State University (Cheerleading)
Caroline Kramer,  Gettysburg College (Swimming)
Dustin Orth,  Truett-McConnell; Wofford (Soccer)
Anna Sheppard,  Presbyterian College (Basketball)
Ashleigh Walendziak, Wingate (Soccer)

CLASS OF 2001

Dana Birnie,  Presbyterian College (Basketball)
Eric Broe,   Florida State University (Football)
Reed Dailey,  St. John’s University (Soccer)
Jake Humphrey,  Samford University (Football)
Courtney Kovanis,  Purdue (Softball)
Stephanie Miles,  University of Tennessee at Chattanooga (Tennis)
Vic Moore,   Vincennes (Swimming)
Ryan Nelson,  Presbyterian (Tennis)
Ryan Nord,   Washington and Lee (Football)
Annika Sundell,  Rollins College (Volleyball)
Allison Tebbe,  Presbyterian (Softball)

CLASS OF 2000

Allen Marsh,  Furman University (Football)
Heather Orth,  Oglethorpe University (Soccer)
Dawson Strickland,  Presbyterian College (Football)
Scott Szurovy,  United States Naval Academy (Football)
Ryan Williams,  Samford University (Baseball)

CLASS OF 1999

Phil Bartkowski,  University of Hawaii; Jacksonville State (Baseball)

CLASS OF 1998

Peyton Warren,  Rhinehart College (Tennis)

Let us know!

If you know of any other Wesleyan Athletes we have inadvertantly missed, please send the name and college/university to Carole Crighton ccrighton@wesleyanschool.org.