Coaches

Fall

Varsity Football,
Head Coach: Franklin Pridgen
Assistants: Candler Baxley, Stanley Davenport, Marc Khedouri, Joe Koch, Chip Myrick, Chris Paroli, Todd Peterson, Ed Dudley, Justin Krueger, Andrew Frerking
Junior Varsity Football,
Head: Lee Rider
Assistants: Rusty Bennett, Chris Paroli, Justin Krueger
7th Grade Football,
Head: Dennis Stromie
Assistants: Buck Shiver, Eddie Hughes, Scott Schroer
8th Grade Football,
Head: Eric Damm
Assistant: Dawson Zimmerman, Alex Livingston, Chad Hall
Varsity Boys Cross Country,
Head Coach: Chad McDaniel
Assistants: Chris Yoder, Josh Smith, Laura Carver, Megan Trotter, Macey Sims, Jason Scheer, Abby Johnson, Ann Barnett
Varsity Girls Cross Country,
Head Coach: Chad McDaniel
Assistants: Chris Yoder, Josh Smith, Laura Carver, Megan Trotter, Jason Scheer, Macey Sims, Abby Johnson, Ann Barnett
Middle School Cross Country,
Head: Jonathan Sykes
Assistants: Rich Billing, Amanda Cheatwood, Mitchell Mayfield
Varsity Softball,
Head Coach: Mary Stephenson
Assistants: Greg Lisson, Karley Fullem
Junior Varsity Softball,
Head Coach: Brian Krehmeyer
Assistant.: Demetrius Frazier
Middle School Softball,
Head:Glenn Archer
Assistants: Paige Pera, Whitley Green
Varsity Football Cheerleading,
Head Coach: Fiona Owen
Assistant Coach: Alex Bufton
Junior Varsity Football Cheerleading,
Head: Brittany Haverty
Asst.: Emily Zavitz
7th Grade Football Cheerleading,
Head: Laura Siron
8th Grade Football Cheerleading,
Head: Kristie Onorato
Asst: Katie Bazzel
Varsity Volleyball,
Head Coach: Ted Russell
Assistants: Joseph Cooper, Jennifer Russell
Junior Varsity Volleyball,
Head: Ken Connor
Assistant: Betty Ann Connor
7th Grade Volleyball,
Head: Madison Boyd
8th Grade Volleyball,
Head: Guillermo Vallejo
Assistant: Claire Coward

Winter

Varsity Boys Basketball,
Head Coach: Adam Griffin
Assistants :Ryan Hodges, Eric Damm, Greg Lisson
Varsity Girls Basketball,
Head Coach: Jan Azar
Assistants: Demetrius Frazier, Mary Stephenson
Junior Varsity Boys Basketball,
Head: Greg Lisson

Junior Varsity Girls Basketball,
Head: Andy Free
Asst: Erin Hall
7th Grade Boys Basketball,
Head: Glenn Archer
Asst. Lamont Watkins
7th Grade Girls Basketball,
Head: Margaret Arnett
Assistant: Katie Bazzel
8th Grade Boys Basketball,
Head: Michael Mann
Assistant: Ted Russell
8th Grade Girls Basketball,
Head: Heidi Lloyd
Assistant: Abby Johnson
Varsity Basketball Cheerleading,

Head Coach: Susannah Smith
Asst: Ann Barnett, Emily Gingrey
Varsity Swim & Dive,
Head Coach: Kevin Kadzis
Assistants: Alex Bufton, Andrew Hill, Jonathan Nye, Megan Trotter
Middle School Swim & Dive,
Head: Ann Marie Hanlon
Assistants: Emily Sayle, Andrew Hill, Joe Koch, Jonathan Nye, Claire Coward
Varsity Wrestling,
Head Coach: Dennis Stromie
Assistant: Buck Shiver, Brian St. James
Junior Varsity Wrestling,
Head: Matthew Means
Assistant: Josh Smith
Middle School Wrestling,
Head: Josh Smith

Spring

Varsity Baseball,
Head Coach: Brian Krehmeyer
Assistants: Michael Mann, Matthew Plate, Kevin O'Leary
Junior Varsity Baseball,
Head: Jack Van Der Sluys
Assistant: Ryan Hodges
Middle School Baseball,
Head Coach :Eddie Hughes
Assistant Coaches: Parker Brunelle, Drew Fithian, Tony Plagman
Varsity Boys Golf,
Head Coach: Andy Free
Assistant: Adam Griffin
Varsity Girls Golf,
Head Coach: Leslie Grogan
Assistant: Cameron Alexander
Junior Varsity Boys Golf,
Head: Andy Free
Asst: Adam Griffin
Junior Varsity Girls Golf,
Head: Leslie Grogan
Assistants: Cameron Alexander
Varsity Boys Lacrosse,
Head Coach: Lee Rider
Assistants: Malcolm Anderson, Aaron Daniels, Scott Schroer
Varsity Girls Lacrosse,
Head Coach: Anna Myrick
Assistants: Caroline Luke, Ed Dudley
Junior Varsity Boys Lacrosse,
Head Coach: Connor Kelly; Asst.: Aaron Daniels
Junior Varsity Girls Lacrosse,
Head: Jessie Williams
Assistants: Katie Bazzel, Claire Coward
Middle School Boys Lacrosse,
Head: Chris Paroli
Asst.: Scott Schroer
Middle School Girls Lacrosse,
Head Coach: Ame Conley; Assistant Coach: Darcy Copeland
Varsity Boys Soccer,
Head Coach: Billy Coxhead
Assistant: Joe Tamel
Varsity Girls Soccer,
Head Coach: Lacy Gilbert
Assistants: Rich Billing, Guillermo Vallejo
Junior Varsity Boys Soccer,
Head: Dawson Zimmerman
Assistant: Andrew Blackburn
Junior Varsity Girls Soccer,
Head: Ashley Kuehne
Asst.: Ann Barnett
Middle School Boys Soccer,
Head: Nathan Emmelheinz
Assistant: Jim Hendricks
Middle School Girls Soccer,
Head: Guillermo Vallejo
Assistant: Sarah McBride
Varsity Boys Tennis,
Head Coach: Jonathan Sykes
Assistant: Monica Tarnawski
Varsity Girls Tennis,
Head Coach: Jonathan Sykes
Assistant: Monica Tarnawski
Middle School Tennis,
Head: Laura Carver
Assistant: Elizabeth Ables
Varsity Boys Track & Field,
Head Coach: Chad McDaniel
Assistants: Justin Krueger, Chip Myrick, Chris Yoder
Varsity Girls Track & Field,
Head Coach: Candler Baxley
Assistants: Justin Krueger, Chip Myrick, Chris Yoder
Middle School Track & Field,
Head Coach: Dean Jackson
Assistants: Brian St. James, Karley Fullem, Abby Johnson, Macey Sims